מחיר למשתכן

תכנית מחיר למשתכן היא תכנית ממשלתית המיועדת בעיקר לחסרי דיור, במטרה לעזור להם לרכוש דירה בתנאים מועדפים, ע”פ קריטריונים מוגדרים. התוכנית חלה על זוגות נשואים עם או בלי ילדים, זוגות שנרשמו לנישואין, חד הוריים עם ילד אחד לפחות שטרם מלאו לו 21 שנה ויחידים מעל גיל 35 (רווקים, גרושים, אלמנים). בשנים האחרונות, התכנית הורחבה גם למשפרי דיור תחת תנאים והגבלות מסוימים. כמו כן, הוסרו מגבלות רבות לחסרי ומשפרי דיור שלא יכלו לגשת קודם לכן למכרזים. לדוגמא: צמצום התקופה להגדרת חסר דיור מ 6 שנים ל- 3 שנים (יפורט בהמשך). התכנית מאפשרת גם לרווקים חסרי דיור בגילאים 26 עד 35 להשתתף בתכנית במסגרת תנאי "משתכן צעיר". התכנית מיועדת גם לנכים יחידים בני 21 ומעלה. את התנאים המלאים להשתתפות בתוכנית ניתן למצוא באתר של משרד הבינוי והשיכון.

מחוסרי דיור

העונים על אחד מהקריטריונים הבאים לא יחשבו כמחוסרי דיור:

  • אדם אשר הייתה בבעלותו דירה או יותר משליש דירה, ב-3 שנים שקדמו להרשמה להגרלה
  • אדם אשר מוגדר "בן ממשיך" ליחידת דיור בנחלה במשק חקלאי בישוב קהילתי
  • אדם בעל זכויות בדירה בשלבי בניה 
  • אדם אשר נמצא כבעלים של שליש ויותר מזכויות בקרקע המיועדת למגורים

משפרי דיור

העונים על אחד מהקריטריונים הבאים יחשבו כמשפרי דיור (גם אם חל רק על אחד מבני הזוג):

  • אדם שבבעלותו יותר משליש דירה כיום
  • או שהיה בבעלותו יותר משליש דירה ב-3 שנים שקדמו לרכישת דירה במחיר למשתכן
  • אדם שבבעלותו כיום יותר משליש קרקע המיועדת למגורים

מסלול משתכן צעיר

משרד האוצר ומשרד הבינוי השיכון החליטו להרחיב את מעגל הזכאים אשר יכולים לבצע הרשמה למחיר למשתכן ולבסוף גם לזכות בדירה במסגרת תכנית מחיר למשתכן. מדובר במסלול משתכן צעיר המיועד לרווקים ורווקות בגילאים 26-35 המוגדרים כחסרי דיור. מסלול משתכן צעיר כפוף להחלטת מועצת רשות מקרקעי ישראל מס' 1572 – לפיה יוכלו הצעירים והצעירות בגילאים האמורים לרכוש דירה במסגרת מחיר למשתכן ללא הגרלה. כל שעליהם לעשות הוא להגיש בקשה לזכאות, ובמידה ויעמדו בקריטריונים שנקבעו, יוכלו לזכות בדירה במחיר מסובסד.

משכנתא במחיר למשתכן

רוכשי דירה במחיר למשתכן זכאים לקבל משכנתא בשיעור מימון גבוה יותר מהמקובל בשוק כדי לסייע להם במימון רכישת הדירה. שיעור המימון המקסימלי המקובל בשוק עומד על 75% ממחיר הדירה, בעוד שרוכשי מחיר למשתכן יקבלו שיעור גבוה יותר של עד 90%. גובה המשכנתא ייקבע לפי שווי השוק של הדירה ולא לפי מחיר רכישתה. הטבה זו מותנית בהעמדת הון עצמי של לפחות 100 אלף שקל ובתנאי ששווי הדירה לא יעלה על 1.8 מיליון ש"ח. במקרה שבו הערכת השמאי עולה על 1.8 מיליון ש"ח, יעמוד שווי הנכס לצורך חישוב תקרת המשכנתא על 1.8 מיליון ש"ח או על מחיר הרכישה, הגבוה מביניהם.

הריבית על המשכנתא על פי הזכאות האישית עומדת על 0.5% פחות מהריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות מדד כפי שבנק ישראל מפרסם מדי חודש, אך לא יותר מ-3%, בהתאם לתקופת ההחזר שבחר הלווה. הזכאים יוכלו לקבל משכנתא לתקופה של 30 שנה, ויוכלו גם לקצר את תקופת ההחזר וליהנות מריבית נמוכה יותר, אך לא פחות מ-10 שנים. 

בנוסף, זוכים שמתגוררים בפריפריה זכאים מלבד ההנחה במחיר הדירה בתכנית מחיר למשתכן, גם למענק של 40-60 אלף ש"ח. הם יוכלו לשלם על הדירה 60 אלף ש"ח שקל ממקורותיהם העצמיים, כך שההון העצמי בתוספת המענק יעמדו על לפחות 100 אלף שקל.

באופן כללי, תהליך לקיחת הלוואת משכנתא בעסקה של מחיר למשתכן דומה ללקיחת הלוואת משכנתא רגילה, רק חשוב להבין שבפרויקט מחיר למשתכן משלב הזכיה עד שלב מסירת הדירות עלול לעיתים לעבור זמן רב, ולכן חשוב לתכנן נכון את מסלולי המשכנתא, כך שיתאימו להתנהלות הכלכלית בתקופה זאת ולאחריה.

החזר הלוואת המשכנתא מתחיל בחודש העוקב ללקיחתה, אם כי אפשר לבקש "גרייס" (דחייה של התשלומים החודשיים, כולם או חלקם). שימוש ב"גרייס" מהווה פיתרון לאלו המתגוררים בשכירות ומתקשים לשלם במקביל את דמי שכירות ואת החזר הלוואה. תכנון נכון של מועד לקיחת המשכנתא וגובה ההחזרים החודשיים הינו קריטי בתכנון העתיד הפיננסי שלכם.

בנוסף, חשוב לקחת בחשבון הוצאות נוספות הקשורות לדירה, כמו למשל: תשלום לנותני שירותים (עורכי דין, אדריכל או מעצב פנים ועוד), מדד תשומות הבניה, הוצאות מעבר לדירה חדשה (הוצאות מעבר, ריהוט, תוספת שקעי חשמל, רכישת מוצרים חדשים ועוד). שיתוף מומחה משכנתאות בהוצאות אלו כבר בתחילת התהליך יאפשרו לו לסייע לכם לתכנן בצורה מדויקת יותר את גובה המשכנתא אותה אתם צריכים לקחת ואת ההחזר החודשי הנכון לכם.

אנו בריסטרט מלווים זוכי מחיר למשתכן לאורך כל הדרך, מרגע הזכיה ועד למועד קבלת כספי המשכנתא. התהליך נעשה במקצועיות, תוך מתן זמינות מלאה עם יועצים בעלי ניסיון רב. הצוות המקצועי והמנוסה שלנו מכיר את כל מסלולי המשכנתא והפרצות הקיימות כדי לנצל את האפשרויות הקיימות לטובתכם. אנחנו נבצע מכרז בין הבנקים כדי להשיג משכנתא בריבית נמוכה ואטרקטיבית ונבנה את התמהיל האופטימלי עבורכם, בהתאם ליכולת ההחזר הכלכלית שלכם. כל זאת כדי לחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים אשר יתווספו לחיסכון במחיר הדירה המגיע לכם במסגרת התכנית מחיר למשתכן.

/ 5.

למידע נוסף השאירו פרטים
דילוג לתוכן